papkan
10 آذر 1401 - 16:13

تشریح مهمترین اقدامات انجام شده در خوزستان از ابتدای امسال تاکنون

اهواز- استاندار خوزستان، مهمترین اقدامات انجام شده در استان از ابتدای امسال تاکنون را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، صادق خلیلیان بعد از ظهر امروز پنجشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای در خصوص دریافت حق آلایندگی از شرکت‌های آلاینده اظهار کرد: حق آلایندگی در سال‌های متمادی به عنوان طلب استان خوزستان از شرکت‌های آلاینده به شمار می‌رفت و دولت گذشته موفق به دریافت آن نشد؛ بنابراین احصای حق آلایندگی به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفت و حاصل آن دریافت ۵ هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان بود که میان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها توزیع شد.

وی درباره چگونگی توزیع حق آلایندگی در خوزستان بیان کرد: شهرداری‌ها در سنوات مختلف بیشترین درآمد حاصل از عوارض، ارزش افزوده و… را صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان می‌کردند و بخش اندکی از آن برای عمران و آبادانی شهر هزینه می‌شد.

استاندار خوزستان ادامه داد: در توزیع حق آلایندگی دو ضابطه مورد توجه قرار گرفت؛ نخست دوری و نزدیکی به منابع آلاینده و سپس جمعیت تا همه شهرها و روستاها از آن بهره مند شوند و در همین راستا سهم شهرداری‌های ٨٧ شهرِ استان از دریافت حق آلایندگی ٧٠ درصد شد؛ همچنین ٣٠ درصد آن برای جمعیت روستایی (٢ هزار و ١٧ روستای دارای دهیاری، ٢ هزار و ٢۶ روستای فاقد دهیاری و سایر نقاط مشمول این عوارض در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به انباشت معوقات کارگران شهرداری عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که در بدو آغاز به کار در خوزستان با آن مواجه شدیم؛ مطالبات کارگران شهرداری‌ها بود که در این راستا ۴٠ درصد از حق آلایندگی دریافتی از سوی شهرداری‌ها را به پرداخت معوقات کارگران اختصاص دادیم و این مطالبات به صفر رسید و ۶٠ درصد آن را بلوکه کردیم تا برای مصارف روزمره شهرداری‌ها مصرف نشود.

تعیین طرح‌های اولویت‌دار

استاندار خوزستان تصریح کرد: یک کارگروه تخصصی ویژه تعیین طرح‌های اولویت‌دار شهرداری‌ها در شهرهای مختلف تعیین شد تا مشکلات ٨٧ شهرِ خوزستان برطرف شود.

خلیلیان در خصوص تشکیل کمیته فنی برای دهیاری‌ها افزود: مبلغ اختصاص یافته به دهیاری‌ها تحت نظر این کمیته فنی در زمینه‌های مختلف بر حسب نیاز مصرف خواهد شد.

وی با اشاره به تکمیل باند دوطرفه شمال به جنوب پل شهید چمران از محل اعتبارات حق آلایندگی ادامه داد: با تکمیل این پل بی شک بخش اعظمی از ترافیک کاهش یافت و مابقی آن نیز تکمیل خواهد شد.

استاندار خوزستان از تعریف نقشه راه برای اعتبارات حق آلایندگی در شهرهای استان خبر داد و افزود: نقشه راهی برای اعتبارات حق آلایندگی در شهرهای مختلف بر اساس پروژه‌های مورد نیاز هر شهر مشخص شده تا شاهد تحول اساسی در شهرهای استان باشیم.

خلیلیان گفت: راه‌اندازی طرح‌های عمرانی در شهرها بخشی از مشکلات بیکاری شهری را رفع خواهد کرد؛ همچنین در اهواز، آبادان و خرمشهر فعالیت‌ها آغاز شده است‌.

وی با اشاره به فرسودگی سیستم حمل و نقل شهری اظهار کرد: در مرحله نخست موفق شدیم تا از محل عوارض آلایندگی ١٩٩ دستگاه اتوبوس را به خوزستان اختصاص دهیم تا شاهد رفاه شهروندان، بهبود سیستم حمل و نقل شهری و کاهش کرایه‌های درون شهری باشیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: در راستای بهبود سیستم حمل و نقل سریع شهری بنا است تا تعدادی ون به سیستم حمل‌ونقل شهری افزوده شود تا مجموعه مکملی از اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی را داشته باشیم.

خلیلیان در رابطه با آخرین وضعیت اجرای طرح فاضلاب در شهر اهواز عنوان کرد: در بدو ورودم به استان خوزستان فاضلاب اغلب محلات شهر اهواز بدون اینکه بارندگی صورت گرفته باشد؛ کف خیابان روان بود؛ این موضوع نشان از غفلت و بی‌توجهی بزرگ در سال‌های گذشته دارد.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم تصمیم‌گیری کرد تا فاضلاب شهر اهواز را با اجرای طرح اساسی ساماندهی کند؛ بنابراین در راستای تکمیل طرح اصلی دو ساله دولت از سال گذشته ١۴۴ نقطه بحرانی شناسایی شد و جبهه‌های گسترده کاری در شهر فعالیت خود را آغاز کردند؛ امسال نیز رفع مشکل فاضلاب ٧٠ نقطه بحرانی دیگر در دستور کار قرار گرفت و به این صورت مشکل نقاط بحرانی مناطق مختلف را در راستای طرح اصلی برطرف خواهد شد.

استاندار خوزستان افزود: تصفیه فاضلاب شهر اهواز در دولت گذشته افتتاح شد اما اتصال و شبکه آن در راستای بهره‌برداری مردم برقرار نبود؛ بنابراین اتصالات و شبکه آن برقرار شد و در عین حال تأسیسات تصفیه فاضلاب غرب نیز در حال تکمیل است.

خلیلیان در رابطه با ترمیم نوارهای حفاری ادامه داد: از میان ٨٠ خیابانی که کار آسفالت آن‌ها باید انجام شود تا دو هفته گذشته ۴۴ خیابان تکمیل شد و مابقی در همین ماه به اتمام می‌رسند؛ ٢۴٠ میلیارد تومان از محل سفرهای استانی دولت به آبفای استان اختصاص یافت تا طرح‌های مربوطه و ترمیم نقاط حفاری را سرعت ببخشد.

احیای کارون با جلوگیری از ورود فاضلاب

وی با اشاره به احیای رودخانه کارون گفت: اصلاح شبکه فاضلاب و تکمیل کانال‌های انتقال آب‌های سطحی در حال انجام است در پی آن ١٩ نقطه از ٢۴ نقطه فاضلابی که وارد رودخانه کارون می‌شد؛ مسدود خواهد شد و کارون نجات پیدا خواهد کرد.

استاندار خوزستان گفت: افزون بر تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اهواز و شادگان شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، ماهشهر، مسجدسلیمان و بندر امام خمینی (ره) نیز در حال انجام هستند و به تدریج بهره برداری خواهند شد و فاضلاب تصفیه شده حاصل از آن به صنعت و کشاورزی اختصاص می‌یابد.

خلیلیان در خصوص پروژه غدیر اظهار کرد: این پروژه در سه مرحله انجام شده که مرحله نخست آن آب را از کرخه دریافت می‌کرد؛ سال گذشته در چارچوب مصوبات دولت ٣۴ هزار میلیارد تومان به خوزستان برای اجرای طرح‌های مختلف اختصاص یافت و بخش میانی پروژه غدیر اجرا شد تا آب را از دز به شهرهای استان منتقل کنیم.

وی بیان کرد: طرح غدیر در صورت تکمیل همه استان را تحت پوشش قرار خواهد داد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه دلیل نبود تنش آب شرب امسال اجرای طرح غدیر است، عنوان کرد: از سال گذشته آب شرب یک هزار و ۵٠٠ روستا در استان پایدار شد و یا دارای آب جدید شدند.

خلیلیان تصریح کرد: همچنین یک هزار روستای دیگر باقی مانده که فعالیت‌های لازم برای آبدار کردن آن‌ها در حال انجام است؛ ضمن اینکه سایر شهرها تحت پوشش چند طرح تأمین آب قرار دارند.

وی خبر داد: پروژه‌های راه‌های اصلی استان فعال شده و همین امر موجب توسعه صنعت استان خواهد شد.

استاندار خوزستان با اشاره به تکمیل بیمارستان ٢٢٠ تختخوابه علوی آبادان گفت: این بیمارستان در مصوبات سفر هیئت دولت وجود داشته و در بحث گردشگری سلامت اهمیت بسیاری دارد.

خلیلیان با اشاره به راه‌آهن دوخطه اهواز - اندیمشک اظهار کرد: پروژه دوخطه کردن راه آهن اهواز به اندیمشک پنج سال بر زمین مانده بود که در چارچوب مصوبات سفر هیئت دولت انجام می‌شود.

وی گفت: پروژه‌های فرهنگی از جمله خانه هنرمندان و… در حال انجام است که برخی از آن‌ها یا به بهره برداری رسیده‌اند و یا در آینده نزدیک به بهره برداری خواهند رسید.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891837