papkan
09 آذر 1401 - 21:41

معادن راکد آذربایجان غربی احیا می شود

ارومیه - مدیرکل صمت آذربایجان غربی گفت: فعال سازی معادن راکد استان در اولویت برنامه های کاری صمت آذربایجان غربی است.

عبدالحمید سرتیپی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فعال سازی معادن راکد استان افزود: در راستای فعال سازی معادن راکد استان و همچنین استفاده حداکثری از ظرفیت آنها در توسعه اقتصادی استان، معادن راکد و غیر فعال از طریق مزایده عمومی که در حال برگزاری و سپری کردن روند قانونی خود است به واجدین شرایط واگذار خواهند شد.

وی با بیان اینکه در آذربایجان غربی ۵۳۳ معدن دارای پروانه بهره برداری معتبر وجود دارد که زمینه اشتغال مستقیم را برای ۵ هزار و ۳۳۰ نفر در استان فراهم کرده اند، افزود: با توجه به پروانه‌های صادره در استان ۵۳۳ معدن دارای پروانه بهره برداری معتبر با ظرفیت استخراج سالانه بیش از ۱۸ میلیون تن انواع مواد معدنی از معادن استان استخراج می‌شود.

سرتیپی اضافه کرد: همچنین ذخیره قطعی مواد معدنی معادن دارای پروانه در استان بیش از یک میلیارد و ۱۷۶ میلیون تن است که برای بهره برداری از این معادن بیش از ۶ هزار و ۲۲۲ میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است.

وی یادآور شد: هم اکنون در استان آذربایجان غربی ۳۱ معدن دارای گواهی کشف با ذخیره قطعی بیش از ۹۶ میلیون تن انواع مواد معدنی وجود دارد که تعدادی از این معادن در حال تجهیز و آماده سازی برای بهره برداری هستند.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه ۲۷ فقره پروانه بهره برداری با ظرفیت استخراج سالانه بیش از یک میلیون و ۳۹۴ هزار تن و ذخیره قطعی ۴۶ میلیون و ۹۷۵ هزار تن انواع مواد معدنی و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۷۴ نفر در استان صادر شده است که برای بهره برداری از این معادن بیش از ۸۴۶ میلیارد و ۳۰۳ میلیون ریال سرمایه گذاری انجام شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 890728